
Podzemné priestory pod fiľakovským hradným vrchom každoročne lákajú čoraz viac návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska a ostatných štátov Európy. Počas 6 rokov tieto priestory podľa vedenej štatistiky Hradného múzea vo Fiľakove navštívilo 68 500 záujemcov. Pri hrade sa podarilo vybudovať prístupové chodníky k dvom vstupom do protileteckých úkrytov.
Podľa slov riaditeľky Hradného múzea vo Fiľakove Viktórie Tittonovej sú protiletecké úkryty pod fiľakovským hradným vrchom na Slovensku unikátne. „Pôvodne bol vstupný areál zatrávnený, avšak práve veľký záujem spôsobil, že sa táto zatrávnená plocha zničila, ostala zablatená a ťažko prístupná. Vstup do podzemnej expozície získal reprezentatívnu podobu, čím pôsobí upravene a udržiavane čo umocňuje celkový dojem z tohto miesta,“ popísala dôvod, pre ktorý sa rozhodli do zveľadenia areálu investovať. Počas šiestich rokov ich podľa vedenej štatistiky Hradného múzea vo Fiľakove navštívilo 68 500 záujemcov.
Expozícia umiestnená v podzemnej chodbe dokumentuje miestne udalosti druhej svetovej vojny. Toto obdobie približuje návštevníkom 19 náučných panelov a predmety, ktoré boli vo Fiľakove a v blízkom okolí používané počas vojny. Sú to míny, časti pušiek, zneškodnená munícia či vojenská výstroj. Okrem štyroch vitrín s predmetmi je zriadené veliteľské stanovište, kde sú vystavené nemecké a ruské uniformy, zbrane a zariadenie bunkra. Chodby boli vyhĺbené počas 2. svetovej vojny a slúžili ako protiletecký úkryt počas bombardovania mesta.
Otvoreniu dvoch vzájomne prepojených podzemných chodieb predchádzal dôsledný historický výskum k ich pôvodu, čistenie priestorov, úprava terénu, montáž kovových vstupných dverí, zavedenie elektriny a príprava tematickej regionálnej expozície pod názvom Fiľakovo 1938 – 1945, ktorá sa zriadila v jednej z dvoch chodieb.
„V rámci 2. etapy projektu sa v roku 2019 zabezpečila montáž kompletného ventilačného systému na prúdenie vzduchu po celom úseku chodieb, pretože bez ventilácie vlhkosť znehodnocovala exponáty,“ priblížil riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.


Tretia etapa rozvojového zámeru bola realizovaná s finančnou podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o. (RA BBSK) cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie (OOCR TNP) vo výške takmer tritisíc eur. Sprístupnenie podzemných priestorov pod fiľakovským hradným vrchom – zabezpečenie prístupu k úkrytom riešil vybudovanie prístupových chodníkov k obidvom vstupom, t. j. vyloženie vstupného areálu bazaltovými kockami, pričom sa mierne terénne rozdiely vyriešili pomocou schodov.
„Fiľakovský hrad, ktorý zažil turecké vpády, ukrýva dodnes mnoho tajomstiev. K nim určite patrí aj minulosť a funkcia chodieb, ktoré nie sú súčasťou hradného areálu, ale boli vyhĺbené do brala pod hradom ako protiletecké úkryty. Verím, že expozícia, ktorá sa v nich nachádza od roku 2018 a ktorú neustále zveľaďujeme, priláka návštevníkov ako do Hradného múzea, tak do nášho mesta. Som veľmi rád, že vedenie múzea systematicky pracuje na zatraktívnení ponuky múzea, že sa snaží pokryť široké spektrum tém z našej histórie. Aj vďaka tomu si každý návštevník v múzeu nájde to, čo ho zaujme,“ uviedol primátor Fiľakova Attila Agócs.






Zdroj: Zuzana Jóbová, výkonná riaditeľka KOCR Banskobystrický kraj Turizmus (tlačová správa)