Umelecký kováč Jackuliak z R. Zalužian sa podpísal pod netradičný kvet

Umelecký kováč Martin Jackuliak z Rimavských Zalužian sa svojou prácou podpísal pod netradičný kvet. Má zhruba šesť metrov, je zo železa a má zaujímavú statiku. Založený je na vzore tradičnej ľudovej kultúry. Spolu s kamarátom Jurajom Špalekom sa v tomto diele povenovali rozetám, mandalám či geometrii. To všetko na 14. Sochárskom sympóziu „Práci česť“ na Šariši.

Ako tvrdí nadaný kováč, ide o výsek kvetu netradične veľkých rozmerov, ktoré majú pripomenúť dôležitosť týchto vzorov. „Aby sa nezabudlo. Preto je tam už len výseč, aby symbolizovala vytrácanie dávnej tradície zdobenia v ľudovej architektúre. Už len málo toho zostáva z našej kultúre. Každý si v terajšej dobe pripomína kroje, spev tanec, ale zabúda sa na tradičnú architektúru v našich regiónoch, “ hovorí pre vobraze.sk 32-ročný Martin Jackuliak.

V ľudovej architektúre je podľa neho takýto kvet často používaný a bol základom pre geometriu. Poznamenal, že vzory vidno ešte pri starých stavbách, na trámoch, fasádach, ale aj na náradí remeselníkov. Domy boli v minulosti robené z kameňa, dreva, hliny. Mali dušu a teplo domova nielen vďaka motívom, ale aj poctivým remeslom. „Človek má úplne iný pocit, keď do takéhoto domu vstúpi. Teraz sa robia domy rýchlo, ale zároveň sú bez duše,“ povedal Jackuliak.

Ich dielo je z kružníc, ktoré dali do priestoru. Osobitne sa venovali statike. Tento asi šesť metrový objekt stojí na malom cípe v priemere 10×2 centimetra. Kvet je vyskladaný z plechu a robili ho minulé leto. Statika sa dolaďovala v dielni v Rimavských Zalužanoch. Samotné dielo je fotené na Kraskove. V súčasnosti je vystavené v Šarišskej galérii v Prešove.

Nadaný kováč sa momentálne venuje zákazkovej tvorbe a vo svojom voľnom čase vlastnoručne stavia dom. Väčšinu jeho diel nájdete na Slovensku, ale aj v zahraničí. Kováčom chcel byť odmalička. Zvažoval ešte školu o ochrane prírody v Banskej Štiavnici, ale vyhrala Kremnica a kováčstvo. „Bola to výberová škola, vzali ma tam na základe talentoviek. Chodil som aj do ZUŠ-ky v Hnúšti.“

Martin Jackuliak má na svojom konte už viacero pozoruhodných diel. Jedným z nich je kovaná brána vo forme mandaly alebo nadrozmerné kováčske kliešte, ktoré boli zaradené medzi slovenské rekordy. Zapožičal ich mestu Hnúšťa. Umiestnili ich nad mesto, na Cestu Márie Széchy ako turistickú atrakciu s výhľadmi na okolie.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Martin Jackuliak (Vlastimil Slávik, Michal Purdek a Juraj Sabol)