Na sysľovisku Biele vody pod Muránskym hradom to opäť žije. Sysle sú už prebudené. Počas uplynulých veľkonočných sviatkov mali už aj početné návštevy pozorovateľov, rodín s deťmi. Veľký záujem o sysle zaplnilo platené parkovisko a bolo treba aj čakať, aby sa uvoľnilo miesto. „Sysle sú už v plnej prevádzke, tento rok sa prebudili zase o čosi skôr. Prvé kusy sme videli už 13. februára,“ povedal pre vobraze.sk zoológ z OZ Živá planina Ervín Hapl.
Spomenul, že sysle pri Muráni sú pre verejnosť veľkou atrakciou, ktorá prináša aj iný rozvoj, v lete tu predávajú zmrzlinu, sú tam stánky, parkovisko a budúci týždeň má pribudnúť výletný vláčik, ktorý má voziť verejnosť z Muráňa. Ako Hapl povedal, v týchto dňoch robia v lokalite Biele vody odchyt sysľov. Dôvodom je transfer do iných lokalít na Slovensku, kde sysle stále vymierajú a nemajú dobrú genetiku. Ide o lokality pastvín pri Tisovci, Kečove či Silici.
„Napríklad na Silici sme evidovali len tri sysle, ale všetko boli samice. Ak by sme im tam nepriniesli samce, tak by žili nejakú dobu, ale za dva roky by tam už nezostalo nič,“ ozrejmil zoológ. V uplynulých rokoch takto sysle prevážali na Látky alebo k Heľpe, dodržiavajú však lokalitu, štruktúru i genetickú líniu, ktorá prislúcha Muránskej oblasti. Podotkol, že na Slovensku sú minimálne tri či štyri špecifické lokality, našli sa pritom aj lokality, kde bolo sysľov tisíc, ale napriek tomu vymierajú. „Keď je zlá genetika, tak ani prikrmovanie nepomôže,“ dodal. Ide podľa neho o nie jednoduchý proces, na ktorý dohliada aj technická univerzita, štátna ochrana prírody či veterinári. Sysle žijú asi 15 mesiacov. Podľa Hapla najstarší jedinec, o ktorom vedia, mal šesť rokov, ale nerozmnožoval sa a bol niekde sám.
„Táto lokalita Biele vody pre nás funguje ako poloprírodný chov. Sysle sú chránené živočíchy. Sme radi, že ich ľudia prikrmujú, určite nie však waflami alebo chipsami, to by ich mohlo zabiť. Keď to vidíme, tak ľudí upozorňujeme,“ hovorí Hapl. Zdôraznil, že ak by sa aj na Muráni nerobilo nič, tak by sa tam sysle nezmestili, alebo by nastali problémy, že by sa ušliapali, boli by v strese. Odchyt trvá do 7. apríla, kým nezačne vo veľkej miere párenie. Odchytené kusy podľa Hapla už po prevoze strácajú dôveru v človeka, a keď sú vypustené do voľnej prírody, tak sa už viac nevrátia. Na Muráni sa stáva, že občas telefonujú turisti smerujúci na Muránsky hrad, alebo cyklisti z Prednej hory, že tam sú sysle. „Stáva sa, že idú, kým nenájdu inú lúku, kde si môžu vytvoriť malú kolóniu, častokrát sú ale skôr ulovené,“ dodal zoológ.
Zdroj: vobraze.sk, foto: fb Živá planina