Niekdajšia fitnes trénerka zabodovala medzi žiakmi. Lengyelová učí na SOŠ v Hnúšti. Bola medzi ocenenými v BBSK

Patrícia Lengyelová (za slobodna Košinová) z Rimavskej Soboty pracuje v školstve krátko, no získala si priazeň žiakov Strednej odbornej školy v Hnúšti, na ktorej učí. V závere marca si prebrala ocenenie na úrovni Banskobystrického samosprávneho kraja, na ktoré ju stredoškoláci nominovali. Z laureátov bola na slávnostnom podujatí vo Zvolene najmladšia. „Snažím sa hľadať vždy nové spôsoby, ako žiakov zaujať, aby im hodina rýchlejšie prešla a učili sa hravejšou formou,“ uviedla pre vobraze.sk Patrícia Lengyelová (27). Tá si už vyskúšala aj prácu fitnes trénerky, pôsobila tiež v divadelnom súbore Divosud. „Neuznávam učenie sa naspamäť a učenie sa poučiek od slova do slova, ak to nie je vyslovene nutné,“ tvrdí.

S myšlienkou, že sa vydá na dráhu pedagogičky, sa pohrávala už vo štvrtom ročníku na základnej škole. Motivovala ju k tomu jej učiteľka Gabriela Bakšová. Videla v nej veľkú inšpiráciu. „Išlo z nej také dobro, pochopenie a snaha každému z triedy všetko vysvetliť. Dodnes si pamätám, ako som si povedala, že raz chcem byť ako ona. Z mojej rodiny však bola učiteľkou celý život moja milovaná starká a myslím si, že ak to mám v génoch – tak jedine od nej,“ povedala Lengyelová.

Spočiatku hodlala učiť deti v materskej škôlke, neskôr si uvedomila, že učiť starších žiakov môže priniesť väčšie výzvy a možnosti. „V povolaní učiteľa neexistuje vyučovacia hodina alebo situácia, kde by bolo niečo rovnaké, aj keď učíte vo viacerých triedach tie isté predmety,“ nechala sa počuť.

Priateľskosť a otvorenosť
Ako pedagogičku ju charakterizuje priateľskosť a otvorenosť, čo často napomáha hlavným predmetom, ktoré na strednej škole vyučuje – psychológia, pedagogika, sociálna pedagogika, sociológia. „Niekde majú žiaci radi súťaživé aktivity na opakovanie učiva, tajničky, pracovné listy a niekde zase rôzne kvízy alebo videá, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť učivo. Snažím sa hľadať vždy nové spôsoby, ako žiakov zaujať, aby im hodina rýchlejšie prešla a učili sa hravejšou formou,“ hovorí Patrícia. Pripomenula, že stredoškoláci neznášajú povyšovanie sa a neúprimnosť. Má na starosti i školský parlament a je aj triednou učiteľkou.

Naučiť kritickému mysleniu
Svoju prácu berie ako veľkú zodpovednosť. „Hovorí sa, že učiteľstvo je jediná profesia, ktorá vytvára ďalšie profesie a presne toto stopercentne platí. Práca v školstve znamená formovať mladých ľudí a pomáhať im vybudovať si svoju budúcnosť, svoju profesiu. Chcela by som dosiahnuť, aby si moji žiaci dokázali viac veriť, aby mali na mojich hodinách vytvorené prostredie, kde sa cítia dobre a kde sa neboja vyjadriť svoj názor,“ priblížila mladá pedagogička. Dúfa, že aj jej žiaci si raz budú môcť povedať, že im v živote napomohla k pokroku či posunutiu k ich vysnívanému životu. „Toto povolanie je o žiakoch a my sme tu pre nich,“ dodala rodáčka z Rožňavy, ktorá žije s rodinou v rimavskosobotskej mestskej časti Vinice.

Okrem poskytovania kvalitného učiva sa žiakom snaží napomáhať k rozvíjaniu ich celkovej osobnosti. „Dnešným žiakom podľa mňa netreba odovzdávať len teoretické vedomosti. Domnievam sa, že je veľmi dôležité, aby sme ich naučili kritickému mysleniu, odovzdali im správne hodnoty a hlavne ich naučili, ako sa v dnešnom svete prejaviť. Neraz sa od mojich žiakov učím aj ja. Svet učenia funguje obomi smermi,“ uviedla Patrícia.

Zostala veľmi prekvapená
V závere marca si pri príležitosti Dňa učiteľov prebrala ocenenie na úrovni Banskobystrického samosprávneho kraja za prínos a aktívnu prácu v oblasti výchovy a vzdelávania, na ktoré ju navrhli študenti zo SOŠ v Hnúšti. Keďže na nej pôsobí len druhý školský rok, ani by jej nenapadlo, že si žiaci vyberú ju. „Keď som sa to dozvedela, skoro mi vypadla káva z ruky. V prvom rade som ostala veľmi prekvapená a potom som sa, samozrejme, potešila, pretože práca učiteľa nie je vždy ľahká. Keď vás vlastní žiaci ocenia, je to podľa mňa to najviac, čo si učiteľ môže priať,“ vyjadrila sa Lengyelová. Podotkla, že keď žiaci z jej školy vypĺňali dotazník na nomináciu ktoréhokoľvek učiteľa zo školy, bola doma s chorým synom.

„Učiteľskú prácu musí človek robiť srdcom. Nie je to obyčajná práca, ale poslanie a zodpovednosť za to, že musíme žiakom odovzdať to, za čo sa nebudeme hanbiť,“ zdôraznila. Ocenenie má doma vyložené, motivuje ju k novým výzvam a entuziazmu. „Veľmi si ho vážim a utvrdilo ma to hlavne v tom, že ten prístup, aký ku žiakom mám, je správny,“ doplnila.

Previazanosť s prírodou
Záleží jej na spätosti ľudí s prírodou. Zapojila sa do grantového programu Sadíme budúcnosť, kde písala projekt s názvom Lesopark pre všetkých – vysaďme si spolu budúcnosť. „Tento projekt mi schválili, a tak sme získali financie na vysadenie rôznych druhov stromov.“ Ozrejmila, že na pozemku SOŠ v Hnúšti vyrástol na začiatku tohto školského roka malý park s lavičkami, chodníkom, kŕmidlami pre vtáky a nachádza sa tam 37 vysadených stromov. „Stromy nám prišli pomôcť vysadiť aj žiaci zo základnej školy, deti z materskej školy, ale aj dôchodcovia. Chcela som, aby sa na výsadbe stretli všetky generácie a spoločne si všetko vysadili, aby starší odovzdali skúsenosti ohľadom drevín mladším, pretože práve stromy sú tu po mnohé generácie a odovzdávajú nám svoje plody,“ povedala Lengyelová.

Učenie považuje za prvoradé pre ňu, hoci si vyskúšala aj prácu fitnes trénerky. „Cvičenie ma nadchlo tak veľmi, že som si spravila školenie fitnes trénerky I. kvalifikačného stupňa a tiež špecializované školenie poradca vo výžive človeka. Počas minulého roka som robila po práci v škole aj trénerku. Plnohodnotne som však nestíhala skĺbiť dve zamestnania plus malého synčeka, a tak som si vybrala učiteľstvo a rodinu. Cvičím už len pre vlastnú radosť,“ povedala Patrícia Lengyelová, absolventka literárno-dramatického odboru Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote a bývalá členka tunajšieho divadelného súboru Divosud.

Záľubami záhrada i pečenie
Relax pre ňu predstavuje záhrada a pečenie, pri ktorom jej vždy pomáhajú šikovné rúčky trojročného synčeka Olivera. „Budovanie kariéry je pre mňa dôležité, ale netreba jej úplne podľahnúť na úkor rodiny,“ poznamenala. Do stavu manželského vstúpila vo februári minulého roka. Jej manžel Richard pracuje ako obchodný zástupca. „Keď sme oznámili termín svadby mojej starkej, veľmi ma prekvapilo, že ona mala tú svoju svadbu presne v ten istý dátum, samozrejme, že to ale bolo o pár desaťročí skôr,“ spomenula.

Vyštudovala kombináciu psychológia – pedagogika. Prvý stupeň na UK v Bratislave a druhý na UMB v Banskej Bystrici. Ako ďalšiu výzvu si do svojho života zvolila rozširujúce štúdium školskej psychológie na UPJŠ v Košiciach. Chcela by robiť aj školskú psychologičku. Patrícia Lengyelová plánuje spoluprácu s okolitými školami v rôznych aktivitách či projektoch pre žiakov. Jej zatiaľ nesplneným snom je napísanie knižky s rozprávkami. „Dala som si na Nový rok také predsavzatie. Vždy ma bavilo písať príbehy. Je načase ich dať dokopy,“ uzavrela.

Zdroj: Sophia Mária Sojková, foto: album P. Lengyelovej