Cenu mesta získal Ladislav Sládek, Attila Hacsi aj Jozef Nociar

Plukovník vo výslužbe a priamy účastník oslobodzovacích bojov Ladislav Sládek, dlhoročný novinár, poslanec a autor viacerých publikácií Attila Hacsi a úspešný športovec, skúsený tréner džuda Jozef Nociar. Patria medzi významné osobnosti späté s Rimavskou Sobotou. Uznanie, poďakovanie a ocenenie v podobe plakety si za rok 2021 prevzali v uplynulých dňoch. Cenu mesta im odovzdal primátor mesta Jozef Šimko na radnici počas 750. výročia prvej písomnej zmienky založenia Rimavskej Soboty.

„Je pre mňa veľkou cťou, že tu dnes môžem privítať ľudí, ktorí nekráčali po vychodených cestách, ktorí sa vybrali cez neschodné končiny a sami zanechali svoje chodníčky. Hovorím o vás, ktorí ste dlhoročnou prácou, ochotou, či snahou napredovali a prispievali k rozvoju nášho krásneho mesta, Rimavskej Soboty,“ povedal v príhovore primátor Šimko.

Prvým z ocenených bol plukovník vo výslužbe, ktorý na ocenenie prišiel ako 93-ročný. Ťažkou chôdzou ale s úsmevom na tvári a pomocou najbližších si ocenenie prevzal v piatok dopoludnia. „Ďakujem, ďakujem za ocenenie aj za to, že môžem žiť v takomto peknom meste,“ skonštatoval Sládek pri preberaní ocenenia z rúk primátora.

„Je to pre mňa česť, že ma navrhli na túto cenu, je určite veľa ľudí, ktorí by si ju možno zaslúžili viac a preto si to vážim,“ povedal pre vobraze.sk Jozef Nociar, dlhoročný organizátor Veľkej ceny Rimavská Sobota v džude.

„V mene aj mojich kolegov ocenených by som sa chcel poďakovať predovšetkým navrhovateľom, ktorí nás na toto ocenenie prihlásili,“ povedal Attila Hacsi, dlhoročný novinár Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap, autor viacerých publikácií o športe.

Viac o ocenených sa môžete dočítať v priloženom texte, ktorý odznel počas ich oceňovania.

plukovník vo výslužbe Ladislav Sládek

Ladislav Sládek – plukovník vo výslužbe

Je živým obrazom, cez slová spomienok, na ťažké oslobodzovacie boje počas 2. svetovej vojny, ktorých bol priamym účastníkom ako člen oslobodzovacích oddielov Červenej armády. Je dlhoročným členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a v jeho obdivuhodnom veku 93 rokov mu môžeme celkom neskromne hovoriť – náš hrdina. To je pán Ladislav Sládek, ktorý sa právom môže pýšiť niekoľkými desiatkami vyznamenaní a nespočetným množstvom uznaní. Jeho zážitky a vedomosti sú hlasom a svedectvom ťažkej doby a aj napriek tomu sa o ne vždy s ochotou podelí s každým, kto si pred pravdou nezakrýva oči. Jeho boľavé slová, slová pravdy a krutosti vojny sa hlboko vrývajú do pamätí mnohých mladých generácií, s ktorými sa rád stretával desiatky rokov v školách na besedách. Je neodeliteľnou súčasťou každoročných pietnych aktov pri Pamätníkoch padlých vojakov v oslobodzovacích bojoch či už v Banskej Bystrici, Nemeckej či nášho mesta Rimavská Sobota, čím sa stáva vzorom pre mladú generáciu vzdávať úctu nezabudnuteľným a ťažkým časom v dejinách nášho národa. Pán Ladislav Sládek je ako veterán 2. svetovej vojny vzácnym klenotom nielen pre naše mesto, ale pre celú našu krajinu.

Mgr. Attila Hacsi

Attila Hacsi

Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pravde a informáciám zasvätil celý svoj život. Od roku 1969 pôsobil ako redaktor Gemerských zvestí, keď počas svojej kariéry novinára prispel k propagácii nášho mesta i regiónu tisíckami článkov a to až v období niekoľkých desaťročí .

Od roku 1979 až do zmeny režimu bol regionálnym korešpondentom Új szó.
V roku 1990 sa vrátil k znova vznikajúcim Gem. zvestiam, ktorým zostal verný až do roku 2005.
Okrem redaktorskej a šéfredaktorskej práce sa venoval aj zveľaďovaniu nášho mesta ako miestny a krajský poslanec. Svoj vzťah k mestu pretavil aj do publikovanej knihy Legenda legiend, ktorá načrtáva storočnú históriu futbalu v Rimavskej Sobote a v roku 2018 pri príležitosti 50. výročia založenia Gömöri Hírlapu zostavil spolu s novinárom Jánosom Juhászom Dósom antalógiu “ Tak sme písali Gömöri Hírlap.“ V roku 2020 vydal ďalšiu knihu s názvom Horkosladký chlieb tenisový, ktorá vyšla v slovenskom a maďarskom jazyku a v súčasnosti pracuje na ďalšej knihe, v ktorej chce zhrnúť históriu regionálneho futbalu od začiatku až po súčasnosť.
Meno Atila Hacsi navždy zostane späté s Rimavskosobotskými Gemerskými zvesťami – Gomori Hírlap.


Ing. Jozef Nociar

Jozef Nociar

Život Jozefa Nociara sa nesie v znamení športu, ku ktorému mal blízko už od detstva. Futbalové začiatky vystriedala v roku 1973 vášeň pre bojové umenie. S džudom sa zoznámil v Lokomotíve Rimavská Sobota, kde ho trénoval tréner Juraj Svoreň. V tomto období sa prvýkrát stáva dvojnásobným majstrom Slovenska. Striebornú a bronzovú medailu získal v dorasteneckom a juniorskom veku pod dohľadom trénera Eduarda Janského.
Jeho dosiahnuté výsledky v rámci Slovenska a bývalého Československa ho doviedli do oddielu Slávia SVŠT Bratislava, kde v jeho drese absolvoval mnoho turnajov ako v bývalom Československu, tak i v zahraničí (Poľsku, Maďarsku, NDR, Rakúsku, Taliansku..
Jeho dobré športové výkony boli cenné aj v Slovenskej národnej lige mužov za bratislavské kluby.

Po návrate do rodného mesta z vysokoškolského štúdia sa stal trénerom v telovýchovnej jednote Mladosť Rimavská Sobota. Od tých čias až dodnes sa venuje športu, avšak už v pozícii trénera. Venuje sa mladej generácii ,vychováva mladých džudistov a prehlbuje vzťah detí a mládeže k športu.
Už niekoľko rokov pôsobí v pozícii predsedu oddielu JUDO, pričom sa snaží nesklamať svojich členov.
Aj so zásluhou Jozefa Nociara sa v našom meste už od roku 1975 organizuje Medzinárodná veľká cena Rimavská Sobota, na ktorú nie sú hrdí len členovia klubu, ale aj samotné mesto.
Takým bol a takým je športovec, džudista – Jozef Nociar.

Zdroj: vobraze.sk, MsÚ Rimavská Sobota