Veľká noc je najdôležitejší kresťanský sviatok v rámci cirkevného roka, počas ktorého si veriaci pripomínajú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Samosprávy, školy, či dobrovoľníci pripravili aj tento rok výzdobu. Pestrá výzdoba je v Poltári, jarnú atmosféru sa snažia navodiť aj v Klenovci, Hnúšti či Tisovci.
Zvyky a tradície veľkonočných sviatkov priblížili deťom i verejnosti v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote prostredníctvom prednášky Cifrované vajíčka. Spojená bola s ukážkou tradičného farbenia vajíčok a v priebehu dvoch dní ju navštívila takmer stovka ľudí. Za dva dni zafarbili približne 60 vajec.
„Vajíčko zohrávalo vo veľkonočnom období významnú úlohu, symbolizovalo znovuzrodenie a kolobeh života. Bolo súčasťou zvykov počas Zeleného štvrtka, ktorý bol prvým dňom výhonu na pašu. Pastier na vhodnom mieste, ktoré dobytok nevedel obísť, v noci zakopal vajíčko, reťaz, hlinu z troch hrobov a tri prúty zo šípu, teda predmety, ktoré mali dobytok chrániť, zabezpečiť aby stádo držalo spolu a množilo sa,“ priblížila etnologička múzea Ľudmila Pulišová.
V priebehu dvoch dní sa v GMM vystriedali viaceré deti zo škôl z Rimavskej Soboty. Učitelia s deťmi prišli zo ZŠ Š. M. Daxnera, Súkromnej základnej školy Creative a ZŠ P. K. Hostinského. Počas prednášky boli prezentované najstaršie techniky zdobenia kraslíc – farbenie kraslíc prírodnými farbivami pomocou šupiek z cibule, cvikle, brezovej kôry či za pomoci odtlačkov listov. „Všeobecne rozšírené bolo farbenie veľkonočných kraslíc na červeno. V prenesenej symbolike vystupovala v ľudovom prostredí červená farba, ako farba lásky a krvi, životodarnej sily, aj ako farba ochranná.“ ozrejmila Ľudmila Pulišová.
Prostredníctvom fotografií boli prezentované techniky zdobenia kraslíc zastúpené v zbierkach Gemersko-malohontského múzea od roku 1882 po súčasnosť – otláčanie listov, vyškrabovanie, batikovanie, maľovanie, oblepovanie slamou, voskovanie a obháčkovanie.
Súčasťou prednášky bola aj praktická ukážka farbenia vajíčok v odvare z cibuľových šupiek a ich zdobenia otlačkami listov. Návštevníci si zároveň vyrobili zapichovačku do kvetináča v podobe veľkonočnej kraslice, ktorú dokreslili ľudovým ornamentom. Podľa niektorých učiteliek sa deťom páčilo. Hlavne odtlačené listy a každý mal možnosť si odniesť svoje vajíčko.
Výzdobu majú na námestí aj v Hnúšti. V Tisovci premiestnili minuloročnú výzdobu spred knižnice, veľké drevené zajace, do areálu Šťavice. Vyzdobené vajíčka, Veľkonočný zajac a jarné kvety zdobia aj fontánu v Klenovci. „Snažíme sa po zime navodiť jarnú atmosféru pestrou veľkonočnou výzdobou,“ povedala pre vobraze.sk starostka obce Zlata Kaštanová.
Najviac vajíčok majú tento rok zrejme v centre Poltára. Výzdoba je spojená so súťažou, ktorá má vyvrcholiť vo štvrtok 14. apríla pred Mestským úradom. Ako informuje samospráva Poltára na internetovej stránke, do súťaže sa môžu zapojiť všetky deti a ich rodičia.
„V rámci blízkeho okolia Mestského úradu v Poltári máme päť stanovíšť, kde sú na každom uvedené hádanky. Uhádnutím hádanky získate indíciu o ďalšom stanovišti a slovíčko. Spojením týchto slovíčok vytvoríte vetu v poradí, v akom ste ich dostali. Po úspešnom spojení všetkých slovíčok a navštívení všetkých stanovíšť získate veľkonočný poklad.“ Okrem bohatej výzdoby je tu aj veniec.
Zdroj: vobraze.sk, GMM Rimavská Sobota, poltar.sk